Kategorije
Novosti

Turističke Top Destinacije Crne Gore i Hrvatske

Biseri Mediterana, smješteni na jugoistočnoj obali Jadranskog mora, Crna Gora i Hrvatska su oduvijek držale status najinspirativnijih, toplih i uzbudljivih mjesta na toj strani Balkanskog poluotoka.

S obzirom na to da su obje zemlje bile u braku s Jugoslavijom zavidan broj godina, ove predivne turističke atrakcije nisu imale priliku iskazati svoj puni potencijal, gušeći se u partnerstvu koje nije mnogo pogodovalo njihovom turističkom prosperitetu.

Nakon što su zemlje podnijele zahtjev za razvod i na kraju svaka otišla svojim putem još davnih devedesetih (Crna Gora 2009. godine), sve tri zemlje procvjetale su na svoj način, i kao svi civilizirani partneri – ostali u prijateljskim odnosima. Čak i danas, Srbija i Crna Gora se povremeno sastanu, pa umjesto kave i ratluka jedna drugoj daruju sveučilišnu diplomu glavnog grada Srbije, Beograda i/ili osvježavajuće ljetovanje na predivnom Jadranskom moru.

Što se Hrvatske tiče, i Srbija i Crna Gora o istoj govore s mnogo oduševljenja, kao o onom rođaku iz inozemstva kom se dive, veličajući njene čarobne kamene plaže i tirkizno more kakvo se može vidjeti rijetko gdje u ovom dijelu Evrope.
Iako važe za neke od najmanjih nezavisnih zemalja u Europi, i Crna Gora i Hrvatska imaju zavidan geografski položaj. S obzirom na to da su samo let udaljene od gotovo bilo koje europske zemlje, otići na ljetovanje bilo u Hrvatsku ili Crnu Goru je vrlo lako izvesti; nešto manje od tri sata od Londona, sat i po od Züricha, 45 minuta od Italije… Crna Gora i Hrvatska se lako pozicioniraju kao savršene destinacije za ljeto. Ako ste na primjer smješteni u Hrvatskoj, sjednete na avion za Italiju i skoknete na šalicu njihove čuvene espreso kave u Milanu, a toliko ste blizu da se već istu večer možete vratiti u Hrvatsku – na večeru i noćno kupanje. Fantastično!

Crna Gora i Hrvatska, ljepote s povijesnim vrijednostima

Vjerovali ili ne, ove dvije zemlje ugoste preko 2,5 milijuna turista tokom ljetnih dana; ljudi iz cijele Europe dolaze da uživaju u miljama prirodnih čuda i dahu povijesnih znamenitosti, zatim i u nevjerojatnom Jadranskom moru, pješčanim i kamenim plažama, visokim i zgodnim Crnogorcima i Hrvatima, i povijesnim i kulturnim spomenicima ovih dviju prelijepih zemalja.

Ukoliko ljetujete u Crnoj Gori, šetnja kroz modernizirane povijesne gradove Herceg Novi, Kotor, Budvu, Tivat i Igalo, ili stare gradove Ostrvo Cveća, Stari Ulcinj, Žabljak Crnojevića i Stari Bar nećete moći a da se ne zaljubite u muzeje, antičke spomenike i srednjovjekovne katedrale koje slavno stoje kao svjedoci jednog vremena mnogo različitog od ovog koje danas poznajemo.

Crna Gora se ponosi milenijima starom poviješću, izuzetnom književnošću i veoma specifičnom kulturom; srednjovjekovne katedrale, muzeji i drevni spomenici, raštrkani širom zemlje, pričaju priče jednog malog naroda (trenutni broj stanovnika broji blizu 630,000 ljudi) koji opstaje usprkos svim nedaćama iz vremena Bizantskoga Rimskog carstva i okupacije Turaka, uspješno čuvajući svoj nacionalni identitet.

Baš kao i Crna Gora, Hrvatska se također diči srednjovjekovnim gradovima, ostacima utvrda, povijesnim ruševinama, ali ono na šta je ova zemlja posebno ponosna su njezine prirodne ljepote poput spektakularne jadranske obale, prekrasna jezera, Dioklecijanova palača u Splitu kao i Plitvička jezera koje su, zbog svoje ljepote, ušle u popis svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a. Tu su, naravno, i prelijepi Pula i Split sa znamenitostima iz perioda antike, gotički Šibenik, Hvar, Pag, Korčula i Dubrovnik, ili Varaždin čije se ulice diče starim baroknim spomenicima; nikako ne smijemo zaboraviti ni romanički Trogir ili Zadar.

Kuda otići ako bih na ljetovanje u Hrvatsku?

To je možda pitanje za milijun dolara jer je Hrvatska tako neizmjerno lijepa da je pravi zadatak izdvojiti samo neke od njenih čari.

Priroda i znamenitosti

Prema pisanju portala ClickToCroatia, ono što nikako ne smijete propustiti su hrvatski nacionalni parkovi Mljet i Krka koji se nalaze u obalnom području, kao i prirodni rezervati poput Velebita i Kopačkog Rita su definitivno destinacije vrijedne i domaće i svjetske prirodne baštine.

Plaže

Naravno, za sve koji žele da iskuse ljepotu hrvatskih obala i modrog, bistrog mora, kao i tipično-jadranskih kamenitih i šljunčanih plaža, Hrvatska ima fantastičnu široku ponudu. Ako vam se i ne dopadne ono što vam izdvojimo sada, s obzirom na raznovrsnost hrvatskog primorja – uvijek ćete pronaći nešto što će vam se posebno dopasti.

Naravno, naši favoriti su Istra, sa svojim Porečom, Medulinom i Rabcom, koji je zbog kristalno čistog i bistrog mora i niske bijelih šljunčanih plaža nazvan „biser Kvarnera“. Kad smo kod Istre, obožavamo još  i Umag i Vrsar, fantastične destinacije za obiteljski odmor.

Rajski lijep Kvarner i njegovi Rab, Lošinj, Baška, Mošćenička Draga i Crikvenica su destinacije koje svakako morate obići dok je Sjeverna Dalmacija nešto izuzetno; njezine plaže Bibinje, Zaton, Murter i Biograd, kao i Novalja sa plažom Zrče koja je proglašena za najljepšu i najatraktivniju plažu u Novalji.

Mada, Južna Dalmacija je već priča za sebe, i istini na volju, naš favorit; s plažom Zlatni Rat koja mijenja oblik, i koja je jedna od najvećih i najljepših prirodnih atrakcija Jadrana, sa izuzetnom Makarskom, Hvarom, Splitom i Dubrovnikom, upravo ovaj dio Hrvatske je možda i najjači konkurent najpoznatijim ljetnim destinacijama svijeta.

Izlasci i kuhinja

Pored fantastične povijesti, prirodnih ljepota, mora i plaža Hrvatska nudi i nevjerojatan noćni i kulturni život, te i fantastičnu kuhinju kakvu biste kušali na trpezi velikih evropskih prijestolnica. Baš kao što je kulturni i noćni život organiziran tako da isprati svačiji ukus, tako je i kuhinja prilagođena za svačije nepce – od tipično mediteranskih obroka pripremljenih od morskih plodova do preukusnog dalmatinskog ili istarskog pršuta, slavonskog kulena, paškog ili ličkog sira, kao i čuvene zagorske i samoborske češnjovke. Šta god da odaberete, ne možete pogriješiti!

Kuda otići ako bih na ljetovanje u Crnu Goru?

Ponovo, preteško je izdvojiti samo neke predjele! Ovaj fino ušuškan komadić raja balkanskog poluotoka postaje pravi magnet za mnoge turiste koji gledaju da se sklone od svojih ludih, brzih života i uživaju u ljepotama Jadrana.

Priroda i znamenitosti

Manastir Ostrog, veleban, uklesan u stijene i smješten visoko iznad belopavličke ravnice – djeluje kao da nije ljudskih ruku djelo. Najimpresivniji dio manastira je Gornji Ostrog i ovo je svakako dio Crne Gore koji morate posjetiti.

Mauzolej na Lovećnu, planini koja je simbol nacionalnog identiteta, i rodnom mjestu velikog Crnogorca Njegoša morate obići, a nakon toga i Durmitor, planinu neopisive ljepote i netaknute prirode. Posjetite i Adu Bojanu, čuveno umjetni riječni otok, ali i Taru – i rijeku i kanjon. Kao i Kotor, rijeka Tara i kanjon Tare proglašeni su World Natural Heritage.

Poluotok Sveti Stefan je jedan od najljepših darova Majke Prirode Crnoj Gori – sa vrlo interesantnom poviješću, bogatim kulturnim naslijeđem i vrlo, danas, luksuznim apartmanima i vilama, Sveti Stefan je danas jedna od omiljenih turističkih destinacija.

Plaže

Gotovo da je nevjerojatno da jedna tako mala zemlja ima toliki broj plaža! Iskreno, ne možemo ni da odlučimo koja nam je najdraža, ali radimo izbor spominjući one koje turisti najradije posjećuju, najviše hvale i najviše vole!

Plaže koje su se pokazale kao omiljene su svakako Plavi horizonti sa najsitnijim pijeskom, dugačkim plićakom i šumom okolo koja daje divan hlad, Miločer – Sveti Stefan, Mogren – Budva, Bečićka plaža i Kopakabana – Velika duga plaža Ulcinj.

Nadomak Budve iz pravca Tivta, desno skrećete na plaže Ploče i Jaz. Za turiste je uvijek atraktivna i budvanska Slovenska plaža, koja je slična plaži u Bečićima, Sutomoru, Rafailovićima, Petrovcu i Herceg Novom. Gotovo svaka od plaža nudi i pješčani i šljunčani, ali i kameniti dio, pa tako ima mjesta za svačiji ukus.

Izlasci i kuhinja

Poznat na cijelom Jadranu, budvanski noćni život je mjesto okupljanja poznatih ličnosti iz susjedstva i sveta, ali i mjesto gdje “obični” turisti kušaju ljepote crnogorskog noćnog života. Doduše, nije samo Budva grad gdje ćete se ludo provesti – Herceg Novi, Tivat, Bar, Kolašin, Kotor i ostali, omanji gradovi, također imaju raznovrsnu ponudu žurki i kulturnih događanja tako da pariraju mnogim europskim gradovima.
Pored toga, ovaj dio Balkana je poznat i po dobroj trpezi, te je i očuvan snažan kult gostoprimstva. Raznovrsna kuhinja ugrubo se dijeli na tri „zone“: primorska, kuhinja središnjeg dijela i planinska kuhinja.

Sve vrste nacionalnih jela dostupne su na čitavom teritoriju, pa ćete tako u koji god crnogorski restoran da sjednete moći da naručite pikanterije od pivskog kajmaka, njeguškog pršuta, janjećeg ili jarećeg pečenja ispod peke, bistre riblje supe, krapa i dimljene ukljeve, do plodova mora, maslina, raznih žitarica i začinskih trava… u suštini, lista je preduga i za svačije nepce ima po nešto!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *